Peeling był już stosowany w starożytności.W starożytnym Egipcie wspomagano procesy odnowy skóry naturalnymi sposobami. Na przykład podczas kąpieli nacierano ciało solą wymieszaną z miodem lub olejkami z drobinkami roślinnymi, by usunąć martwy naskórek.
Właściwości i efektywność peelingu zauważono w Stanach Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Stał się podstawowym zabiegiem w gabinetach kosmetycznych i w pielęgnacjach domowych. Stosowany do oczyszczania twarzy jak i całego ciała.
Peelingi pozwalają na:
szybsze i dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń, martwego naskórka oraz produkcję nowych komórek.Ten zabieg usprawni regenerację i lepszą wchłanialność składników aktywnych w głąb skóry.
Wstępne wiadomości o naszej skórze:
Skóra składa się z tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. Naskórek, z którym mamy najczęściej kontakt zbudowany jest miedzy innymi z najbardziej zewnętrznej, warstwy rogowej. Warstwa ta ma funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi (bakterie, wirusy,chemikalia itp.) , jak również tworzy barierę przed utratą wody.
Korneocyt (martwe komórki) nakładają się jedne na drugie, a w szczelinach miedzy nimi znajduje się spoiwo – tzw. cement międzykomórkowy, pełniący rolę uszczelniacza przestrzeni pomiędzy komórkami i sprawia, że warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę.
Nowe komórki są cały czas produkowane przez warstwę podstawową w naskórku. Są tworzone w głębszych warstwach i stopniowo przesuwają się ku zewnętrznej części skóry. Następnie obumierają i złuszczają się. U młodych osób skóra twarzy regeneruje się około dwóch tygodni, a skóra ciała około miesiąca. Jednak z upływem wieku proces odnowy komórek stopniowo zmniejsza się, co jest przyczyną starzenia się, pojawienia się zmarszczek.

Regularne peeling’owanie skóry sprawi, że nasza skóra stanie się:
• gładsza, elastyczna
• rozjaśnione zostaną przebarwienia
• mniej widoczne zaskórniki
• poprzez poprawę krążenia, będzie miała ładniejszy koloryt
Ze względu na głębokość działania wyróżniamy:
- peelingi powierzchniowe – złuszczają warstwę rogową naskórka
- peelingi średnio głębokie – złuszczają komórki, aż do warstwy ziarnistej i kolczystej naskórka
- peelingi głębokie – złuszczają wszystkie komórki warstwy naskórka, aż do granicy warstwy brodawkowej skóry właściwej
Ze względu na różne metody złuszczania wyróżniamy:
MECHANICZNY sposób działający powierzchniowo – peeling scrub i peeling gommage;
ENZYMATYCZNE również oczyszcza powierzchniowo;
MECHANICZNO – FIZYCZNE to peelingi kawitacyjne, brushing, mikrodermabrazja, oxybrazja (działanie powierzchniowe), dermabrazja laserowa i klasyczna (działanie głębokie);
Maski typu PEEL OFF (działanie powierzchowne);
ZIOŁOWE (średnio głębokie);
CHEMICZNE (działanie zależne od stężenia i działania kwasu, mogą być: o działaniu powierzchniowym, średnio głębokim i głębokim).
Jak stosować peeling?
Pierwsze co powinnaś zrobić to OKREŚLENIE RODZAJU SKÓRY. W tym pomogą tobie posty cera normalna, cera mieszana, cera sucha, cera tłusta, cera naczyniowa, cera wrażliwa, cera dojrzała.
Jeśli już wiesz, używaj wyłącznie peelingów przystosowanych do twojego typu cery. Inaczej będziesz mogła uszkodzić naskórek, co może być przyczyną podrażnień, pieczenia, wyprysków, czasami nawet otarć. Zabieg powtarzaj tyle razy w tygodniu ile jest polecane w postach.
Wykonaj demakijaż twarzy. Nałóż peeling, omijając okolice oczu i ust. Wykonując peeling mechaniczny masuj delikatnie skórę twarzy okrężnymi ruchami (wykonuj masaż twarzy). Uważaj aby nie rozciągać skóry, to może powodować pojawianie się zmarszczek.
Masaż peelingiem musi trwać kilka minut –
Kliknij i dowiedź się więcej o super działaniu peelingów na zmarszczki:
Masaż twarzy przy użyciu peelingu jako zabieg przeciwzmarszczowy
Jeśli wybierzesz peeling enzymatyczny, pozostaw go na twarzy zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie zmyj wodą lub w przypadku peelingu gommage – „zgumkuj”. Na koniec możesz wykonać dalszą część pielęgnacji skóry. Zależy od twoich oczekiwań. Może to być na przykład tonizacja i nałożenie kremu,manualne oczyszczanie twarzy, nałożenie na twarz serum lub innych składników aktywnych.
Musisz pamiętać, że po wykonaniu oczyszczania peelingiem nasza skóra lepiej wchłania składniki znajdujące się w kosmetykach.
Nasuwają się pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami Drogeria internetowa.