Opadająca powieka, zwana inaczej ptozą, to defekt, który wiąże się z przerostem fałdu skórnego na górnej powiece. Powoduje nieestetyczny, zmęczony oraz smutny wyraz twarzy, a w przypadkach zaawansowanych zaburza nawet pole widzenia.
Może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, w tym również dzieci.
Opadająca powieka najczęściej pojawia się w jednym oku, ale problem może dotyczyć także obu powiek.
Przyczyny powstawania opadającej powieki
Nie da się wskazać jednej przyczyny powstawania nadmiaru luźnej skóry na górnej powiece. Diagnoza powinna rozpocząć się od wizyty u okulisty, który skieruje nas odpowiednie badania.
Jednak w sporej ilości przypadków opadająca powieka będzie wiązała się z procesem starzenia się skóry. Już po 25 roku życia organizm produkuje mniejsze ilości kolagenu, co wiąże się z obniżeniem elastyczności i sprężystości skóry – a to bezpośrednio wpływa na wiotkość skóry w okolicach oczu.
Istotną rolę pełni także mięsień okrężny oka, który kurcząc się powoduje zamykanie i otwieranie powieki. Jeśli jego aktywność zostanie zaburzona, może dojść do defektu opadającej powieki. Może to mieć związek z mniejszą ilością wapnia w komórkach mięśniowych po 40 roku życia.
Inne przyczyny opadającej powieki:
- Genetyka;
- Uszkodzenie nerwu okołoruchowego;
- Skutki uboczne różnych zabiegów (np. chirurgii zaćmy, operacji powiek, spłycania zmarszczek w okolicach oczu);
- Przewlekły stres;
- Promieniowanie słoneczne;
- Nieprawidłowe dobranie szkieł kontaktowych;
- Cukrzyca;
- Porażenie nerwów;
- Zmiany nowotworowe.
Co zrobić z opadającą powieką? Czy da się ją wyleczyć?
Wszystko zależy od przyczyny problemu. Opadająca powieka związana ze starzeniem się skóry, która nie będzie zaburzała naszego pola widzenia, wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji przy pomocy odpowiednich kremów ujędrniających i nawilżających.
Warto dokładnie przejrzeć skład takich kosmetyków. Muszą być one przeznaczone do delikatnej skóry wokół oczu, a także zawierać substancje, stymulujące produkcję kolagenu. Szukajmy kremów z kwasem hialuronowym, retinolem, witaminą E czy śluzem ślimaka.
Krem należy wklepywać, rozpoczynając od wewnętrznego kącika oka poprzez górną powiekę i naokoło wracając do wewnętrznego kącika oka.
W zaawansowanych przypadkach konieczne staną się specjalistyczne zabiegi.
Blefaroplastyka. Podejście najbardziej radykalne, które stosuje się w przypadkach gdy opadająca powieka utrudnia nam codzienne widzenie i czynności. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu nadmiaru skóry, a następnie odpowiednim uformowaniu powieki i założeniu szwów.
Uniesienie brwi, czyli lifting powodujący natychmiastowe uniesienie brwi. Łuki brwiowe się podnoszą, a zmarszczki wokół oka spłycają. Efekt zabiegu jest jednak krótkotrwały – może utrzymywać się do 12 miesięcy.
Lifting plazmą. Bezinwazyjny zabieg korekcyjny podczas którego emitowane są wiązki plazmy. Powstaj mikrouszkodzenia skóry, które w trakcie gojenia się powodują kurczenie zwiotczałej części powieki. Zabieg poprawia również elastyczność skóry. Jest w pełni bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Efekt utrzymuje się nawet do 2 lat.
Makijaż przy opadającej powiece – jak go wykonać?
Odpowiedni makijaż wprawdzie nie usunie nam problemu opadającej powieki, ale zdecydowanie przyczyni się do zminimalizowania jego widoczności.
Od opadającej powieki odwrócą wzrok idealne pomalowane brwi. Mocne podkręcenie rzęs, np. przy pomocy zalotki, optycznie powiększy oko i podniesie powiekę.
Ważne jest także nanoszenie cieni do oczu. Ciemniejszy cień powinien pojawić się w zewnętrznym kąciku oka, jaśniejszy w środkowej oraz wewnętrznej części powieki. Efekt wzmocni bardzo jasny cień, nałożony na sam łuk brwiowy.