Oleje naturalne kosmetyczne są cenione prze wiele kobiet na całym świecie. Grono wielbicielek naturalnych kosmetyków wciąż wzrasta, a wraz z nim stale powiększa się liczba użytkowniczek olejów.
Mają one bardzo szerokie zastosowanie, większość z nich stosowna jest nie tylko do pielęgnacji cery czy włosów ale również całego ciała.
Uwaga! Nie należy mylić olejów z olejkami. Uwierzcie mi, że ta jedna literka robi wielką różnicę.
Definicja olejku eterycznego:
„Ciekła, lotna substancja zapachowa, znajdująca się najczęściej w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. […] Olejki lotne pozyskuje się na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego najczęściej poprzez destylację z parą wodną lub ekstrakcję. Stosowane wraz z innymi substancjami zapachowymi, np. w perfumiarstwie.”
Definicja oleju:
„Ciekłe lub łatwo topniejące substancje stałe, nierozpuszczalne w wodzie, o bardzo różnej budowie chemicznej i zastosowaniach, za to o podobnych niektórych właściwościach fizycznych.”
Jak wynika z obu definicji produkty te różnią się przede wszystkim sposobem pozyskiwania oraz składem chemicznym. Oleje naturalne tłoczone są z nasion roślin oleistych, a olejki pozyskiwane są przez destylację z parą wodną.
Jeżeli chodzi o skład w olejach są to przede wszystkim estry wyższych kwasów tłuszczowych i glicerolu oraz substancje takie jak witaminy, polifenole czy inne, a olejki eteryczne to jedynie mieszanka substancji zapachowych.
Te różnice powodują, że właściwości obu produktów bardzo się od siebie różnią.
Oleje Naturalne – Jakie są rodzaje i czym się różnią?
Na sklepowych półkach możemy spotkać oleje z mniej lub bardziej znanych nam roślin, jak na przykład: olej z opuncji figowej, olej ze słodkich migdałów, olej macadamia, olej z ogórecznika, olej kokosowy, nagietkowy lub rycynowy.
Można by był tak jeszcze bardzo długo wymieniać, tym bardziej, że nowych olejów wciąż przybywa. Każdy olej ma nieco inne właściwości, dlatego bez problemu można dobrać odpowiedni olej do rodzaju skóry, włosów czy danego problemu, który chcemy rozwiązać.

Dziś chciałabym się skupić na trzech wyjątkowych olejach:
- Olej różany
Bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Jest odpowiedni dla osób z cerą problematyczną. Doskonale nadaje się na problemy takie jak zmiany trądzikowe, łuszczyca, wypryski.
Świetnie sprawdzi się również u osób z cerą dojrzałą. Mówi się, że nadaje on skórze drugą młodość. Posiada właściwości antyoksydacyjne oraz witaminę C.
Chroni ona skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia.
Wyraźnie spłyca zmarszczki i spowalnia powstawania nowych.
Poprawia elastyczność skóry, zwiększa poziom jej nawilżenia, wygładza kurze łapki, linie wokół oczu i ust oraz rozjaśnia przebarwienia spowodowane ekspozycją na słońce.
Ten olej polubią szczególnie osoby z cerą naczyniową. Dzięki zawartości witaminy C, o której już wspominałam i witaminy A, olej ten wzmacnia naczynia włosowate i zapobiega ich uszkodzeniom.
Poza tym świetnie sprawdzi się jako regeneracja skóry w mroźne, wietrzne czy też słoneczne dni. Poza dobroczynnym wpływem na skórę twarzy, olej ten świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji włosów.
Wcierany w skórę głowy i końcówki włosów zapobiega ich przesuszaniu i zmniejsza łamliwość.
W pielęgnacji ciała olej używany jest jedynie miejscowo na blizny, oparzenia czy rozstępy.

- Olej migdałowy
Jest jednym z najdelikatniejszy ch olejów. Świetnie sprawdzi się w przypadku cery suchej i wrażliwej. Doskonale nawilża, natłuszcza, łagodzi podrażnienia i niesie ukojenie.
Tak jak jego poprzednik czyli olej różany, dzięki właściwościom nawilżającym jest doskonały dla cery dojrzałej. Olej migdałowy to świetny, naturalny środek przeciwzmarszczkowy.
Zawarte w nim witaminy młodości A i E spowalniają procesy starzenia i pozwalają dłużej cieszyć się jędrną i promienną cerą. Przesuszone włosy podobnie jak przesuszona cera pokochają olej migdałowy.
Może on służyć do popularnego olejowania włosów czyli nakładania oleju na kilka godzin lub całą noc lub do wcierania w końcówki włosów, po ich umyciu.
Na właściwościach oleju skorzystają również nasze paznokcie, które staną się mocniejsze i twardsze. Aby osiągnąć zadowalający efekt należy regularnie, kilka razy w tygodniu wmasowywać olej w płytkę paznokcia.
Olej migdałowy jest produktem na tyle delikatnym, że może posłużyć jako balsam dla skóry niemowlęcia. Może być stosowany już od pierwszych dni życia, bez obaw podrażnienia skóry czy alergii.
Jest to produkt w pełni naturalny i bezpieczny.
Ochroni delikatną skórę przed przesuszeniem, a także stanie się barierą przed uszkodzeniami. Może być używany również do masażu. Nie uczula, delikatnie nawilża, łagodzi -podrażnienia i zaczerwienia pod pieluszką.
Można dodać kilka kropel do kąpieli l- 2 razy w tygodniu. W czasie ciąży olej wskazany jest do pielęgnacji skóry brzucha i innych części ciała kobiety.
Taki olej w naturalny sposób chroni przed powstawaniem rozstępów. Tworząc warstwę ochronną zapobiega utracie wody, zachowuje skórę elastyczną i jędrną.
Każdy, a szczególnie osoby ze skłonnością do przesuszania skóry mogą zastąpić nim swój codzienny balsam. Efekt z pewnością będzie zadowalający.
Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że z powodzeniem zastąpi dotychczasowy balsam na łazienkowej półce.
Olej migdałowy może służyć również jako balsam zmiękczający usta, środek do zmywania makijażu oraz półprodukt do wykonania domowego peelingu np. z cukrem czy zmieloną kawą.

- Olej arganowy
Przypuszczam, że ten olej każdy zna, przynajmniej ze słyszenia.
Od pewnego czasu jest on dosyć mocno reklamowany i często pojawia się jako dodatek do różnego rodzaju drogeryjnych produktów. Prawda jest taka, że warto zwrócić uwagę jaki procent tego oleju zawiera produkt, na którym producent tak się nim chwali.
Niestety często bywa tak, że oleju jest zaledwie 1-2%, dlatego też dużo bardziej opłaca się kupić czysty olej arganowy i używać go jako samodzielny produkt lub dodawać do gotowych już kosmetyków.
Olej arganowy jako kolejny z tej trójki wspaniale nadaje się do cery dojrzałej. Spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, nawilża i wygładza cerę, neutralizuje wolne rodniki.
Doskonale pielęgnuje również skórę wokół oczu i z powodzeniem zastąpi krem pod oczy. Podobnie jak olej różany pomaga w walce z trądzikiem i wszelkiego rodzaju zmianami skórnymi spowodowanymi łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry.
Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji ciała. Nawilża skórę, zmniejsza stany zapalne, przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń.
Łagodzi poparzenia, chroni skórę przed niską temperaturą, słońcem i wiatrem, zapobiega przebarwieniom. Podobnie jak olej migdałowy zapobiega pojawianiu się rozstępów w czasie ciąży.
Z pewnością pomoże również nawilżyć zniszczone włosy, pomoże w walce z łupieżem i zabezpieczy końcówki włosów przed rozdwajaniem.
Oleju arganowego można użyć również jako serum do rzęs oraz zniszczonych paznokci.
Podsumowując oleje naturalne z powodzeniem mogę zastąpić część naszych kosmetyków. Zwykle są uniwersalne więc jeden olej może posłużyć nam do całego ciała i przyczynić się do poprawy jakości skóry, włosów czy paznokci. Warto spróbować takiej zmiany i przekonać się na własnej skórze jak wiele możemy zyskać.
Nasuwają się pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami Drogeria internetowa.