Czy wiedziałaś, że Twój organizm składa się aż w 70% z wody?
Znajduje się ona w każdej żywej komórce naszego organizmu i odpowiada za szereg procesów niezbędnych do prawidłowego ich funkcjonowania.
Woda stanowi środowisko wszystkich reakcji biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, wpływa na pracę enzymów, procesy termoregulacji, regulacji pH i ciśnienia krwi.
Wszystko to przekłada się na nasz wygląd zewnętrzny – stan naszej skóry, włosów i paznokci.
W przypadku gdy nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody traci ona swoją elastyczność i napięcie, staje się bardziej wiotka i szorstka.
Co za tym idzie – ma większą skłonność do szybszego pojawiania się zmarszczek i pierwszych oznak starzenia się. Poprzez spadek ciśnienia krwi w naczyniach skóry pogarsza się stan odżywienia i dotlenienia tkanek, cera staje się szara, ziemista i traci swój naturalny koloryt.
Niedostateczna ilość wody w naskórku przyczynia się też do jej większej wrażliwości i podatności na działanie czynników zewnętrznych. Skóra ma skłonność do czerwienienia się, napięcia, jak również do alergii i wysypek skórnych.
Wraz z wodą usuwane są z naszego organizmu toksyny, dlatego skóra odwodniona będzie miała skłonność do powstawania zaskórników i wyprysków.

Sucha czy odwodniona skóra?
Wyróżniamy 4 podstawowe typy cery – suchą, mieszaną, tłustą i normalną. Jednak musisz wiedzieć, że uczucie napięcia, szorstkość i zmniejszenie napięcia nie koniecznie muszą wskazywać na cerę suchą.
Są to również oznaki cery odwodnionej, która może współwystępować z każdym z podstawowych typów cer, również tłustą. Dzieje się tak w przypadku, gdy w naskórku znajduje się niedostateczna ilość wody.
Może być to wynikiem złej pielęgnacji, nieodpowiedniej diety lub czynników zewnętrznych. Dlatego bardzo ważne jest dokładne określenie rodzaju cery, jaką posiadamy i dobranie pielęgnacji.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim – od dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości wody. Eksperci radzą picie od 1,5 do 3,5 litra wody dziennie. Jednak aby twoja skóra była jędrna, gładka i promienna musisz też dostarczoną wodę skutecznie w organizmie zatrzymać.
Z pomocą przyjdą nam kosmetyki zawierające humekanty, czyli składniki wiążące i zatrzymujące wodę w naskórku oraz emolienty – substancje nawilżające, natłuszczające i ochronne.
Po jakie składniki aktywne sięgać?
• Kwas hialuronowy – jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających, tworzy na powierzchni skóry film ochronny i wiąże wodę w naskórku
• Kolagen – wykorzystywany w postaci hydrolizatu tworzy na powierzchni skóry barierę uniemożliwiającą utratę wody
• Wazelina – emolient zmiękczający i wygładzający skórę
• Mocznik – w stężeniu do 10% skutecznie wiąże wodę w naskórku, nawilża i zmiękcza skórę
• Gliceryna – wnika w przestrzenie międzykomórkowe, zarówno nawilża, jak i zabezpiecza przed utratą wody
Jak pielęgnować skórę?
Do mycia twarzy używaj delikatnych mydeł, które nie będą ingerować w warstwę ochronną skóry jaką jest płaszcz hydrolipidowy, zapobiegający nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody.
Po każdym kontakcie skóry z wodą używaj toników – pozwoli to nie tylko na przywrócenie optymalnego pH twojej skóry, ale również uchroni ją przed wysuszeniem, które jest wynikiem odparowywania wody z powierzchni skóry.
Unikaj kosmetyków o działaniu wysuszającym, szczególnie tych z alkoholem w składzie.
Nasuwają się pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami Drogeria internetowa.