Jak stosować retinol w pielęgnacji cery?



Retinol to aktywna forma witaminy A – uznawanej za witaminę młodości. Przyniesie skórze wiele korzyści, jednak trzeba wiedzieć, jak się z nim obchodzić. W niektórych przypadkach może powodować podrażnienia. Jak więc stosować retinol w pielęgnacji cery, aby wyciągnąć z niego wszystko co najlepsze?

Zastosowanie retinolu w pielęgnacji cery

Warto wiedzieć, że retinol działa w warstwie zewnętrznej jak i wewnętrznej skóry. Pomaga złuszczać martwy naskórek oraz zwiększa ilość fibroblastów, pobudzając produkcję nowego kolagenu i elastyny, a także zabezpieczając pozostały kolagen w skórze przed jego degradacją.

Zastosowanie retinolu przy różnych typach cery:

cera tłusta i trądzikowa – retinol reguluje wydzielanie sebum, odblokowuje i zwęża pory, jednocześnie minimalizując częstotliwość pojawiania się wyprysków, krost i zaskórników;

cera dojrzała – dzięki zwiększonej produkcji włókien kolagenowo-elastynowych retinol spłyca zmarszczki, wygładza i uelastycznia skórę oraz usuwa przebarwienia redukując ilość melaniny;

cera wrażliwa – retinol dotleni i poprawi koloryt skóry, gdyż wspomaga on powstawanie nowych naczynek krwionośnych.

Jednak w przypadku cery wrażliwej i suchej należy mieć się na baczności. Retinol może podrażnić Twoją skórę bardziej niż przy pozostałych typach cery. Dlatego na samym początku kuracji stosuj niskie stężenia w produktach z retinolem, np. o wartości 0,1%. Dobrze jest również porozmawiać z dermatologiem bądź kosmetologiem, który doradzi, jaką konkretnie formę retinolu wybrać.  

Pielęgnacja skóry retinolem wymaga cierpliwości. Efekty zobaczysz dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach regularnego stosowania.

Retinol – jak go nakładać, aby uniknąć ryzyka podrażnień?

Przede wszystkim z głową. Retinol to substancja wysoce aktywna i drażniąca, zachowaj więc szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy wcześniej nie korzystałaś z kosmetyków zawierających tę substancję. Przyzwyczajaj swoją skórę powoli i obserwuj ją. Zacznij od niskiego stężenia, w granicach 0,1 – 0,3%, stopniowo zwiększając je, gdy tylko cera się przyzwyczai.

Najlepiej nakładać retinol wieczorem na umytą i dobrze wysuszoną cerę. Wilgotna cera zakłóca wchłanianie retinolu i może przyczyniać się do większego podrażnienia skóry. Po aplikacji umyj ręce, aby uniknąć podrażnienia skóry na dłoniach. Kiedy poczujesz, że Twoja cera staje się delikatnie napięta i wysuszona, możesz nałożyć na nią krem nawilżający. Osłabi on nieco działanie retinolu na skórze, jednak zredukuje również poziom podrażnień.

W trakcie stosowania retinolu dobrze nawilżaj swoją skórę. Możesz również rozważyć suplementację cynkiem, który bierze udział w przemianie retinolu w kwas retinowy, dzięki czemu uzyskasz lepsze efekty na swojej skórze.

Jeśli podrażnienie skóry nie zniknie, jak najszybciej odstaw retinol i pozwól skórze się zregenerować. Następnie rozpocznij kurację z niższym stężeniem lub zamień retinol na substancję równie pomocną, ale mniej drażniącą, czyli bakuchiol.

Na co uważać w trakcie stosowania retinolu?

Pamiętajmy, że jest to substancja fototoksyczna. Jeśli więc chcesz regularnie stosować retinol, używaj jednocześnie kremu z filtrem o SPF 30, a nawet SPF 50. Inaczej skóra stanie się podrażniona i pojawią się na niej przebarwienia.

Retinolu nie powinno się stosować w trakcie ciąży oraz karmienia piersią. Może on również wywołać negatywne skutki w przypadku, gdy kurację retinolem rozpoczniesz tuż po wizycie na zabiegu złuszczającym w gabinecie kosmetycznym.

Jak często stosować retinol i w jakim wieku?

Retinol stosuje się zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej, tak aby opóźnić procesy starzenia się skóry. Z tego względu najlepiej, aby stosowały go Panie po 25 roku, gdyż to właśnie wtedy obniża się produkcja kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze.

Na pytanie „jak często stosować retinol” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z Was powinna sama obserwować reakcję swojej cery i do niej dostosowywać stężenie i częstotliwość aplikacji retinolem. Zalecam jednak rozpoczęcie od stosowania retinolu 2-3 razy w tygodniu, najlepiej na noc o stężeniu 0,1-0,3%. Dopiero gdy skóra oswoi się z retinolem, stopniowo zwiększaj częstotliwość aplikacji, a także jego stężenie – od 0,5 do 2%.

Dodaj komentarz