Co to grzybica?
Grzybice skóry i błon śluzowych należą do grupy chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze. Grzyby to mikroorganizmy eukariotyczne mające jądro komórkowe i są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie.

Co jest przyczyną zakażenia grzybicą?
• noszenie pożyczonego obuwia, np.łyżwy, buty narciarskie, buty na kręgielni
• przymierzanie obuwia w sklepie
• korzystanie ze miejskich urządzeń sanitarnych (prysznice, umywalki, ubikacje)
• noszenie niewygodnego obuwia (zbyt małe powodują ucisk, zgniatanie powoduje zniekształcenie płytek paznokciowych)
• zamieszkiwanie dużych skupisk ludzi (hotele, sanatoria, internaty)
• korzystanie z usług kosmetycznych w ośrodkach odnowy biologicznej (źle zdezynfekowane narzędzia do pedicure i manicure)
• noszenie nieprzewiewnego, gumowego obuwia, bielizny i skarpet wykonanych z tworzywa sztucznego
• korzystanie ze wspólnych ręczników, grzebieni
• dotykanie bezdomnych, chorych zwierząt (psów, kotów)
Kto jest narażony na zarażenie grzybicą?
Jakie są rodzaje grzybic?
Wyróżniamy trzy rodzaje grzybyów chorobotwórczych: dermatofity, grzyby drożdżopodobne i pleśnie.
Dermatofity mają dużą skłonność do inwazji naskórka, włosów i paznokci. Wywołują tzw. grzybice właściwe, czyli grzybicę skóry gładkiej, skóry owłosionej, a także grzybicę stóp i paznokci.
Grzyby drożdżopodobne wywołują drożdżycę błon śluzowych (jamy ustnej i narządów płciowych), kątów ust, drożdżycę wałów i płytek paznokciowych, wyprzenia drożdżakowe i łupież pstry. Drożdżyce nazywa się również kandydozami, gdyż najczęstszym gatunkiem je wywołującym jest Candida albicans.
Pleśnie odpowiadają głównie za zakażenia układowe, czyli narządów wewnętrznych.
Jakie mogą być objawy grzybicy?
Pamiętaj! Objawy grzybicy zależne są od miejsca występowania.

Grzybica skóry owłosionej
Występują na owłosionej skórze głowy oraz brody. Najczęściej spotyka się u dzieci, które zarażają się od chorego zwierzęcia (np. kota) lub innego dziecka. W przypadku grzybicy drobnozarodnikowej powierzchownej na głowie dziecka można zauważyć liczne ogniska złuszczania skóry z jakby równo przystrzyżonymi włosami.
Podobne ogniska wyłysienia o złuszczającej się powierzchni, ale mniej liczne, w obrębie których włosy są różnej długości, spotyka się w grzybicy strzygącej powierzchownej.
Bolesny, zapalny guz lub naciek, z którego wydobywa się treść ropna, to grzybica strzygąca głęboka, którą można się zarazić od chorych zwierząt.
Grzybica owłosionej skóry brody dotyka mężczyzn. Wyczuwalne są zapalne guzki, z których sączy się treść ropna jak i ognisk złuszczających z „wystrzyżonymi” włosami.
Grzybica skóry gładkiej
Występuje na każdej okolicy ciała. Mogą to być ogniska rumieniowo-obrzękowe z grudkami i krostami na obwodzie lub ogniska rumieniowo-złuszczające z różnie nasilonym odczynem zapalnym. Często występuje u mężczyzn w pachwinach.
Szczególną odmianą grzybicy skóry gładkiej jest przewlekła grzybica skóry gładkiej. Dotyczy ona głównie kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi i zaburzeniami odporności. Na kończynach dolnych i pośladkach stwierdza się wówczas sinoczerwone ogniska z otrębiastym złuszczaniem.

Grzybica stóp
Istnieją trzy odmiany tej grzybicy.
W odmianie międzypalcowej, w której najczęściej występują w przestrzeni pomiędzy III i IV palcami stopy (zewnętrznymi), dominują maceracja naskórka, rumień i złuszczanie.
W odmianie potnicowej stwierdza się ogniska rumieniowo-wysiękowe z licznymi pęcherzykami w okolicy śródstopia.
W przypadku odmiany złuszczającej, gdzie rumieniowo-złuszczające ogniska z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem lokalizują się na podeszwach i bocznych częściach stopy. Mogą powstawać wtórne pęknięcia skóry.
Należy pamiętać, że równocześnie ze zmianami na stopach mogą powstawać podobne zmiany na dłoniach, które nie są wynikiem bezpośredniego zakażenia skóry tych okolic, lecz skutkiem reakcji alergicznej na antygeny grzyba.
Grzybica paznokci
Występuje u paznokci rąk i stóp. Nie występuje u dzieci. Najczęściej występuje na paznokciach palców zewnętrznych. Spowodowane uciskiem. Płytka paznokciowa polega na ich zgrubieniu, przebarwieniu, łamliwości, nadmiernym rogowaceniu i pobruzdowaniu. Przy dłuższej chorobie paznokieć staje się kruchy i łamliwy.
Drożdżyca błon śluzowych
Dotyczy jamy ustnej oraz narządów płciowych np. pochwy, sromu, napletka. Występują w postaci białawych ognisk przypominające mleczne naloty. Po ich usunięciu uwidacznia się żywoczerwony rumień z nadżerkami. Możemy odczuwać pieczenie i świądu. Po wyleczeniu może nawrócić się choroba.
Zajady w kącikach ust
Spowodowane oblizywaniem ust. W kącikach ust pojawiają się pęknięcia. Powstają strupki ze stanem zapalnym dookoła. Odczuwany jest dyskonfort i bolesność.
Łupież pstry
Na skórze klatki piersiowej, szyi, kończyn górnych stwierdza się liczne jasnobrązowe plamki z delikatnym złuszczaniem. Zmiany mają tendencję do zlewania się. Pod wpływem słońca dochodzi do odbarwienia ognisk chorobowych.
Jak można rozpoznać czy to grzybica?
Gdy zauważysz niepokojące cię zmiany na skórze. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa. Który powinien przeprowadzić dokładny wywiad, obejrzeć miejsce na skórze. Ważne jest przeprowadzenia badań, by upewnić się co jest przyczyną zmian na skórze czy paznokciach. Często takie zmiany mogą imitować inne choroby.
Czy można wyleczyć grzybicę? Jak leczyć grzybicę?
Zakażenie grzybicą jest wyleczalne. Należy stosować preparaty zewnętrznie i doustnie przepisane od lekarza. Pierwsze co powinieneś zrobić to dezynfekcja bielizny i obuwia.
Dezynfekcja obuwia i bielizny przeprowadza się 10% roztworem formaliny oraz 1% i 0,5% roztworem chinoksyzolu.
Najczęściej poleca się pacjentom wymianę obuwia, bielizny i skarpet na nowe.
Terbinafina, itrakonazol, flukonazol, mikonazol.
Leki te znajdziesz w postaci szamponów, kremów, maści, pudrów, lakierów do paznokci i aerozoli. Są one na ogół skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane.
Leki i preparaty na grzybicę stóp u osób uprawiających sport – przeciwgrzybiczne lakiery do paznokci, kremy i dezodoranty do stóp, preparaty odkażające.
Także polecane są mydła przeciwgrzybicze. Zazwyczaj zawierające naturalne ekstrakty z roślin, które mają właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze i bakteriobójcze. Do tych roślin zalicza się m.in. krwawnik, tymianek, glistnik.
Wyciąg z melisy pomaga w odświeżeniu i tonizacji podrażnionej skóry.
Wyciąg z kory z dębu może pomóc nam w zwalczeniu nadmiernej potliwości stóp
Nasuwają się pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami Drogeria internetowa.