Blizny potrądzikowe – przyczyny, domowe sposoby, zabiegi kosmetologiczne

Blizny potrądzikowe to nieestetyczny problem skórny, z którym zmaga się aż 90% osób chorych na trądzik. Bruzdy oraz wgłębienia powstałe na skórze obniżają samoocenę, wpływając negatywnie na stan psychiczny i poczucie pewności siebie. Choć całkowite usunięcie blizn nie jest możliwe, istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie ich widoczności i znaczną poprawę wyglądu cery.

W zwalczaniu blizn pomocne będą zarówno domowe sposoby jak i specjalistyczne zabiegi.

Blizny potrądzikowe – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstania blizn potrądzikowych jest niewłaściwa pielęgnacja skóry w trakcie występowania trądziku. Samodzielne wyciskanie zaskórników i rozdrapywanie krost doprowadza do zakażenia bakteryjnego. Powstaje stan zapalny i w wyniku nieprawidłowego gojenia się skóry powstają blizny.

Uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Pojawiają się zagłębienia o różnych kształtach i głębokości, które mogą pogłębiać się wraz z wiekiem w wyniku obniżonej produkcji kolagenu.

Rodzaje blizn potrądzikowych:

 • Hipertroficzne – powstałe ponad powierzchnią skóry, twarde guzki;
 • Atroficzne – wgłębienia skórne o nieregularnych kształtach;
 • Przebarwienia – związane z brakiem lub mniejszą ilością melaniny (najtrudniejsze do usunięcia).

Zabiegi kosmetologiczne na blizny

Na samym początku istotna jest specjalistyczna konsultacja z dermatologiem bądź kosmetologiem, który określi specyfikę i poziom problemu oraz pomoże nam dobrać odpowiednią metodę leczenia. Opisze także możliwe działania niepożądane oraz efekt końcowy terapii kosmetycznej.

Konsultacja pomoże dostosować zabieg do naszych oczekiwań, a także uwarunkowań, takich jak wiek czy typ skóry. Rodzaj zabiegu powinien być dobrany do wielkości oraz ilości blizn potrądzikowych, a także miejsca ich występowania.

Mikrodermabrazja

Łagodny zabieg, który z powodzeniem można stosować nawet w przypadku skóry wrażliwej. Przy pomocy diamentowej tarczy w sposób mechaniczny usuwana jest martwa warstwa naskórka. Blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne. Więcej o mikrodermabrazji dowiesz się TU.

Dermabrazja

Zabieg polegający na mechanicznym usunięciu blizn wraz z warstwą skóry. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu nakłada się specjalny opatrunek nasączony środkami antywirusowymi i antybakteryjnymi. Rozpoczyna się regeneracja tkanek i zwiększona produkcja kolagenu.

Laseroterapia

Jedna z najskuteczniejszych metod. Polega na użyciu wiązki światła, która powoduje mikrouszkodzenia w skórze. Pobudzane zostają naturalne procesy odbudowy tkanek i rozpoczyna się zwiększona produkcja kolagenu.

Peelingi chemiczne

Polegające na kontrolowanym uszkodzeniu skóry takimi substancjami jak:

 • Alfa-hydroksykwasy, np. kwas mlekowy
 • Beta-hydroksykwasy, takimi jak kwas salicylowy;
 • Polihydroksykwasy.

Usuwają one martwe komórki skóry i istotnie zmniejszają widoczność blizn.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Odpowiednia domowa pielęgnacja pomoże nam skutecznie zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Najlepsze efekty uzyskamy stosując poniższe sposoby od razu po ustąpieniu trądziku. Ważne, aby zwrócić uwagę na wielkość i ilość blizn. Zbyt liczne i głębokie bruzdy będą trudne do usunięcia domowymi sposobami. Wtedy jedynym rozwiązaniem stanie się specjalistyczny zabieg kosmetyczny.    

Pomocne będą żele, maści i kremy, najlepiej takie, w których składzie znajdziemy kolagen, witaminę C, kwas hialuronowy czy alantoninę. Dzięki temu złagodzimy podrażnienia, nawilżymy skórę i wesprzemy proces odbudowy naskórka.

Od czasu do czasu warto postawić na maseczki domowej roboty:

 • Na bazie miodu i soku z cytryny;
 • Z ogórkiem (ma działanie ściągające);
 • Z awokado oraz sokiem z limonki.

W zmniejszaniu widoczności blizn potrądzikowych pomogą również żele silikonowe, które zmniejszają i wygładzają blizny, a także substancje takie jak masa perłowa czy kwas salicylowy, który usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Skutecznym domowym sposobem będzie również nakładanie na twarz, dekolt i plecy soku z aloesu oraz ekstraktu z zielonej herbaty.

Kosmetyki polecane przy problemie z cerą z bliznami po trądziku:

 • Krem zawiera kryształy tlenku glinu w tej samej postaci, co stosowane w tradycyjnej mikrodermabrazji. Posiada właściwości nawilżające i regenerujące ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych. Łagodzi trądzik niezapalny, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, blizny atroficzne, zmarszczki, przebarwienia i rozstępy. Stanowi doskonałe przygotowanie skóry pod każdy zabieg pielęgnacyjny.
 • Wskazania:
  • Złuszczanie skóry twarzy i ciała.
  • Preparat zalecany w przypadku hiperpigmentacji, rozstępów, bądź blizn.
  • Terapia przeciwzmarszczkowa skóry tłustej i trądzikowej.
  • Zwiększa elastyczność i napięcie skóry

Stosowanie
Usunąć makijaż i oczyścić skórę. Zwilżyć skórę i nałożyć niewielką ilość kremu na policzki, brodę i czoło. Masować ruchami okrężnymi od policzków po zewnętrzne obszary twarzy, na brodzie i czole. Zakończyć masażem w okolicy nosa. Należy unikać kontaktu z oczami, ustami i dziurkami nosa. Proces nie powinien przekroczyć 2 minut. Po tym czasie zmyć obficie wodą.

Dodaj komentarz