Domowe sposoby na usuwanie blizn na twarzy i nie tylko!

Kiedy nasza skóra zostanie uszkodzona tworzy się tkanka włóknista, zwana blizną. Tworzy się po to by zabezpieczyć ranę. Blizny na skórze są zgrubiałe, rozjaśnione i zazwyczaj nie lubiane. Zwana także niedoskonałością.

Blizną na skórze można uzyskać na skutek wypadków, ukąszeń owadów, plam, trądziku, oparzeń, ospy wietrznej, cięć chirurgicznych lub szczepień.

shutterstock_153263516

Blizny mają wszelkie kształty i rozmiary, mogą mieć wpływ na wygląd i sprawić, że będziemy czuli się niekomfortowo.

Nasze ciało jest zdolne do samo regeneracji. Blizny mogą z czasem zagoić się i robić się mniej widoczne. Aby przyspieszyć gojenie, możesz zastosować domowe sposoby na usuwanie blizn. Stosowanie takich środków przyspieszy produkcję komórek i minimalizowanie bliznowatej tkanki.

Pamiętaj, że nie ma jeszcze żadnego produktu, która może sprawić, że blizna zniknie całkowicie. Zabiegi i środki przeznaczone do usuwania blizn mogą tylko zmniejszyć widoczność. Przed zastosowaniem domowych środków na blizny należy dokładnie oczyścić dotknięty obszar.

Bądź cierpliwy i wytrwały, ponieważ może trwać trochę czasu zanim zauważysz różnicę w domowym zabiegu. Zależy to od kształtu, wielkości i typu blizny. Ponadto, nie każdy środek do usuwania blizn będzie działał dla każdego typu skóry.

 

 

Oto kilka przykładowych cudownych produktów, które pomogą Tobie w zlikwidowaniu blizn na skórze:

 

1. Aloes

Aloes jest naturalnym środkiem do usuwania blizn ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Działa jako naturalny środek zmiękczający, który pomaga naprawić uszkodzoną skórę i sprzyjać wzrostowi zdrowej skóry. Ponadto poprawi strukturę skóry.

shutterstock_212783632

Sposób wykonania:
 • Zdejmij zewnętrzną, zieloną skórkę z liści aloesu i wygrzeb żelową substancję.
 • Nałóż żel na bliznę i wmasuj okrężnymi ruchami.
 • Zostaw ją na około 30 minut, a następnie zmyj ją.
 • Stosuj żel aloesowy dwa razy na dobę.

Uwaga: Nie stosować żelu aloesowego na ranach otwartych.

 

2. Olej kokosowy

Olej kokosowy jest kolejnym doskonałym składnikiem, który może pomóc w zniknięciu blizny. Witamina E, przeciwutleniacz, które znajdują się w oleju kokosowym przyspiesza czas gojenia i zapobiega tworzeniu się nowych blizn. Ponadto kwasy laurynowe, kaprylowe i kaprynowe zawarte w oleju kokosowym stymulują produkcję kolagenu, wspomagają gojenie się uszkodzonej skóry i odwrócenie uszkodzeń wolnych rodników.

shutterstock_218113867

Sposób wykonania:
 • Ogrzej trochę oleju kokosowego, aby był płynny.
 • Umieść ciepły olej na dłoni i wmasuj go w bliznę (przez 5 do 10 minut).
 • Zostaw ją na co najmniej 1 godzinę, tak aby skóra wchłonęła olej.
 • Aby uzyskać zmianę, powtarzaj od 2 do 4 razy dziennie.

3. Olej z witaminami E

Olej z witaminy E jest skutecznym przeciwutleniaczem, który może pomóc w zanikaniu blizny. Zawiera właściwości nawilżające skórę i pomaga naprawić uszkodzoną tkankę i poprawić wygląd blizny.

Sposób użycia:

 • Otwórz kapsułkę z witaminą E.
 • Smaruje olej na blizny i delikatnie masuje przez 10 minut.
 • Zostaw ją na około 15 do 20 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.
 • Zrób to kilka razy dziennie.

Uwaga: najpierw sprawdź to na małej części skóry, ponieważ olej z witaminy E może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób.

4. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to kolejny skuteczny naturalny zabieg usuwania blizn. Jest bogaty w witaminę E i pomaga utrzymać skórę miękką i nawilżoną. To z kolei sprzyja leczeniu uszkodzonej skóry. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Zastosuj trochę ciepłej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia w dotkniętym obszarze i wmasuj okrężnymi ruchami. Poczekaj 30 minut, a następnie zetrzyj olej czystą szmatką. Można również pozostawić olej na skórze na noc.

Inną opcją jest wymieszać trochę oleju lawendowego z oliwą z oliwą, nałóż ją na bliznę i delikatnie masuj przez kilka minut. Zostaw go na od 20 do 30 minut, a następnie spłucz zimną wodą.

Powtarzaj jedną z tych metod kilka razy dziennie, aż uzyskasz pożądany wynik.

5. Cytryna

shutterstock_211542739

Cytryna zawiera alfa-hydroksykwasy, które mają właściwości lecznicze, które mogą pomóc w leczeniu wszystkich blizn. Cytryna może usunąć martwe komórki skóry, sprzyja rozwojowi nowych komórek skóry i poprawia elastyczność skóry. Witamina C w cytrynie pomaga również regenerować i naprawiać uszkodzoną skórę. Dodatkową zaletą jest rozjaśnianie blizn.

 

 

Jak użyć?
 • Zastosuj sok z cytryny na miejscu blizny. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz rozcieńczyć sok z cytryny w równej ilości różanej wody lub oleju z witaminą E, a następnie nałożyć na blizny.
 • Poczekaj 10 minut, a następnie spłucz ją ciepłą wodą.
 • Powtarzać raz dziennie, aż blizna będzie rozjaśniała się.

Uwaga: cytryna może sprawić, że skóra jest światłoczuła, dlatego unikaj słońca po zastosowaniu płynu.

 

6. Miódshutterstock_289793297

Miód jest naturalnym środkiem nawilżającym, dzięki czemu jest
skutecznym zabiegiem usuwania blizn. Zapobiega gromadzeniu się martwych komórek skóry i stymuluje regenerację tkanki skórnej.

Zastosuj miód na blizny, przykryj go bandażem i zostaw go na noc. Następnego ranka, zmyj ciepłą wodą. Powtarzaj codziennie przed pójściem spać.

 

 

shutterstock_317534819

 

W przypadku usunięcia blizn na ciele np. rozstępów można zrobić peeling. Składa się z cukru trzcinowego i miodu. Na zwilżoną skórę należy nałożyć niewielką ilość peelingu i wcierać w skórę. Po 10 minutach zmyj letnią wodą. Pozwoli to na spłycenie blizny i regeneracji naskórka. Skóra pozostaje gładka. Używaj raz lub dwa razy w tygodniu.7. Ocet jabłkowy

Możesz także leczyć różne rodzaje blizny przy użyciu octu jabłkowego. Kwaśna natura octu jabłkowego pomaga złuszczać i usuwać martwe komórki naskórka. Pobudza do wzrostu zdrowych komórek skóry i zmniejsza pojawianie się blizny. Mimo tego, ocet jabłkowy cydru równoważy poziom pH skóry, co jest istotne dla zdrowej tekstury skóry.

Sposób przygotowania:

Wymieszaj równe ilości surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego i wody. Zanurz w nią kulkę z bawełny i przyłóż ją do blizny. Zostaw na 5 minut, a następnie spłucz wodą. Powtarzaj to raz dziennie.

Inny sposób: przygotuj roztwór 2 łyżki surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego, 2/3 szklanki wody i 1 łyżeczkę miodu. Nałoż tę mieszaninę na blizny, zostaw na 30 minut, a następnie spłucz ją letnią wodą. Powtarzaj codziennie.

8. Masło kakaowe

Masło kakaowe jest doskonałym naturalnym środkiem nawilżającym, który może być zastosowany w przypadku każdej blizny. Wnika głęboko w skórę i pozostawia nawilżoną skórą na dłużej.

Pomaga to w tworzeniu się nowych tkanek skóry zamiast uszkodzonych. Ponadto witamina E w maśle kakaowym wspomaga regenerację skóry.

 Jak zrobić?

Nałożyć łyżeczkę czystego masła kakaowego na blizną i delikatnie ją masować mocnymi i okrągłymi ruchami. Zostaw ją na noc i zmyj je następnego ranka letnią wodą. Powtarzaj codziennie, aż blizna zaniknie.
9. Olej z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego pomaga złagodzić podrażnienia skóry, redukuje blizny i uszkodzenia, dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Posiada działanie lecznicze.

Wykonanie:
 • Dodać 4 krople oleju z drzewa herbacianego do 2 łyżek wody. Użyj tego rozcieńczonego roztworu na bliznę 2 lub 3 razy dziennie.
 • Inny sposób: dodać 2 lub 3 krople oleju z drzewa herbacianego na 1 łyżeczkę oleju migdałowego. Posmaruj na bliznę, zostaw ją na 30 minut, a następnie spłucz ją ciepłą wodą. Używaj raz dziennie.

Uwaga: Nigdy nie używaj oleju z drzewa herbacianego bez rozcieńczania. Jeśli po raz pierwszy używasz tego olejku eterycznego musisz wykonać test próbny.

 

Dodatkowe wskazówki:

 • Zrób zieloną herbatę, pozwól jej ostygnąć, nasącz wacik a następnie przetrzyj bliznę. Masuj delikatnie. Kiedy jest regularnie stosowany, zmniejszy się rozmiar blizny.
 • Rozkrusz 1 lub 2 aspiryny i dodaj tyle wody, aby powstała konsystencja pasty. Nałożyć ją na blizny dwa razy dziennie.
 • Możesz również zastosować białą pastę do zębów, która pomaga wybielić blizny.
 • Unikaj wystawiania blizn na słońce, to może spowolnić proces gojenia i sprawić, że blizny będą ciemniejsze.
 • Regularne oczyszczanie, pomoże pozbyć się starych warstw skóry. Sprzyja to wzrostowi nowej skóry i zmniejszy pojawienie się blizn.
 • Użyj korektora, aby ukryć blizny. Zawsze używaj takiego, który pasuje do Twojego odcienia skóry.
 • Dieta bogata w witaminy C i E przyspiesza proces gojenia.

Zyskaj zdrowie i radość!

 

Wzbogać swoją dietę z olejem kokosowym i czerp jego cenne właściwości codziennie.


Miłego gotowania :)

Przepisy zostałe przesłane na podanego emaila.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This